یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به پرداخت بدهی عمده سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری، تاکید کرد که عملاً جای سوال از رییس‌جمهور باقی نمی‌ماند و با بیان این‌که حدود ۵۰ درصد نمایندگان متقاضی سوال از رییس‌جمهور امضایشان را پس گرفته‌اند، گفت: سوال از رییس‌جمهور در شرایط حساس داخلی و خارجی پنجه کشیدن به صورت یکدیگر است.

معصومه آقاپور علیشاهی

به گزارش روزاروز به نقل از ایلنا معصومه آقاپور علیشاهی، با اشاره به آخرین وضعیت رسیدگی به طرح سوال از رییس جمهور که پس از چندماه بلاتکلیفی در هیات رییسه، اخیراً جهت رسیدگی به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد، گفت: تا جایی که اطلاع دارم حدود ۵۰ درصد از نمایندگان امضای خود را پس گرفته‌اند.

وی توضیح داد: مسئله این است که همزمان با تهیه طرح سوال از رییس‌جمهور توسط گروهی از نمایندگان، روند پرداخت بدهی سپرده‌گذاران نیز آغاز و همچنان نیز درحال طی شدن است.

باتوجه به پرداخت بدهی عمده سپرده‌گذاران جای سوال از رییس‌جمهور باقی نمی‌ماند

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سپرده‌گذاران این موسسات مالی و اعتباری در مدت اخیر به‌مرور پولشان را پس گرفته‌اند و با این حساب، عملاً جای سوال از رییس‌جمهور باقی نمی‌ماند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در عین حال تاکید کرد: باتوجه به آن‌که از همان ابتدا درجریان مشکلات موسسات مالی و اعتباری و اقدامات بانک مرکزی و دولت برای حل این مشکلات بودم، معتقدم مسیر حل مشکل نه‌تنها روال عادی خود را طی کرده، بلکه اتفاقاً با دستورهای به‌جایی که ازسوی رییس‌جمهوری صادر شد، در این روند تسریع شده است.

حدود نیمی از نمایندگان متقاضی سوال از رییس‌جمهور امضایشان را پس گرفتند

او با تاکید بر این‌که آن‌چه می‌گوید صرفاً نظر شخصی‌اش به‌عنوان یک نماینده مجلس بوده و نظراتش لزوماً بازگوکننده رای کمیسیون اقتصادی مجلس نیست، خاطرنشان کرد: بنابر پی‌گیری‌هایی که داشتم، حدود نیمی از نمایندگان متقاضی این طرح سوال، امضایشان را پس گرفته‌اند.

وی افزود: همچنین باتوجه به آن‌که مجلس درگیر بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ است و نیز، از آن‌جا که هنوز تصویب بخش درآمدی بودجه نیز به اتمام نرسیده و مجلس تا امروز هم تعطیل بود، قطعاً تا پایان هفته جاری و احتمالاً هفته پس از آن نیز امکان ورود به بحث سوال از رییس‌جمهور فراهم نیست.

سوال از رییس‌جمهور در شرایط حساس داخلی و خارجی پنجه کشیدن به صورت یکدیگر است

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: فارغ از این مباحث فنی، باید بگویم در شرایط حساس داخلی و با توجه به وضعیت و موقعیتی که در جهان داریم و مشکلاتی که از خارج کشور به ما تحمیل شده، این اقدامات به‌نوعی پنجه کشیدن به صورت یکدیگر است.

آقاپور علیشاهی با بیان این‌که بهترین راهکار حل مشکلات، تعامل با یکدیگر، وحدت و پاسخگویی به مردم است، یادآور شد: به‌جای آن‌که هر روز به بهانه‌ای دولتمردان را مجبور کنیم که به مجلس بیایند، باید به آن‌ها کمک کنیم و با تقویت بعد نظارتی مجلس، مانع از بروز مشکلات شویم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس این دست اقدامات را فرصت‌سوزی دانست و گفت: لازم است ۳ قوه دست در دست هم برای تحقق اهداف مشترک‌مان که اولاً رضایت مردم و درثانی سرافرازی کشور در افق سال ۱۴۰۰ است، تلاش کنیم.

عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس یادآور شد: واقعیت این است که عیب‌جویی، نقد بیش از اندازه، بهانه‌جویی و توجه صرف به نقاط ضعف دیگران، شلیک بی‌صدا برای از بین بردن طرف مقابل است.

احتمال عدم طرح سوال در کمیسیون اقتصادی

آقاپور علیشاهی در پایان تصریح کرد: قطعاً هدف تمامی نمایندگان از طرح این سوال حل مشکلات مردم بوده که خوشبختانه به خطوط اعتباری که ازسوی بانک مرکزی درنظر گرفته شد و تدابیر روسای ۳ قوه، این مشکل در آستانه مرتفع شدن است و باتوجه به سیر پس گرفتن امضاءها توسط نمایندگان احتمالاً این طرح سوال در کمیسیون هم مطرح نشود.

منبع: ایلنا

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • سپرده گذار IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
  1 0
  اقا پور علیشاهی . شما یا اطلاعات ندارید و یا مثل بقیه نمایندگانی که امضایشان را پس گرفته اند تطمیع شده اید. فقط در مورد موسسه مجاز کاسپین طبق همان طرح غارتگرانه رئیس کل بانک مرکزی از اردیبهشت ماه عمل شده است و در بهترین حالت فقط سی درصد سپرده ها و حق واقعی مردم پرداخت شده است و تازه در بسیاری از موارد مردم فقط ده درصدیا کمتر ازسپرده خود را گرفته اند . درست است که دروغ اساس سیاست است ولی بهر حال هرچیزی هم حدی برای خود دارد. چرا به فکر مردم بیچاره نیستید و تازه مگر خود اقای رئیس جمهور مدام نمی فرمایند که سئوال از مسئولین حق مردم است . ظاهرا مرگ حق است ولی برای همسایه .
 • سشس IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
  1 0
  مسولین اگر شعور داشتن واگر به فکر ملت بودن نمیگذاشتن مسئله موسسات که به حق پولهایی که سالها برایش زحمت کشیدن وهزاران برنامه برایش دارند به اینجا کشیده شود کسانی هستن که هست ونیست خودرا درون این موسسات گذاشته تا زخمی اززخم های بوجود آمده توسط مسولین را التیام ببخشند اونوقت یکی میگه طمع کردن حقشونه یکی میگه پول چه کسی را به اینها بدهیم {بابا پول خودشون هست وحقشون صدقه نیست} مانند شما مسولین هم پول مفت به دست نیاوردند..بنده خودم با35 سال کارکردن وحداقل ها رابرای خانواده تهیه کردن تاروز مباداکه به 3فرزند عزب وبیکارم سروسامان دهم اونوقت این پول توسط مسولین بلوکه شده ونمیدهند توقع دارید بیاییم ووسط میدان برایتان برقصیم هرچه قدر بیشتر طول بکشد نارضایتی بیشتروضع بدتر میشود من تقریبا ایمان دارم که دولت مخضوص دارد کشش میدهدتانارضایتی اجتماعی بوجودبیاید خدا ازتون نگذرد که دارید به خون شهداءخیانت میکنید
 • سشس IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
  1 0
  خدایا تورابه فرق شکافته علی ابن ابیطالب وبه حق پهلوی شکسته فاطمه زهرا وبه حق گلوی بریده حسین ابن علی وبه حق خون پاک شهداء انقلاب وجنگ تحمیلی وبه حق تمام مظلومان کشور اسلامی دادمارا ازاین ظالمان دولتی وبانک مرکزی که به ناحق ثمره سالها بدبختی وجون کندن مارا که زره زره جمع کردیم تا زخمهای عفونی زندگیمان راکه توسط دولتیان نالایق وخائن به وجود آمده راالتیام ببخشیم ولی باخباثت تمام دارند حق مارا پایمال میکنند خدایا خودت سزای آنان رابده که خیلی گرفتار وبدبخت شدیم.
 • تاعغغف IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
  1 0
  تسلیت، حقیرترین واژه ای است برای بیان داغی که بر دل نشسته از فاجعه ای که هموطنان شریف کشور را دچار کرده است همه خانه ها با سیل، زلزله و طوفان ویران نمی شوند! خانه هایی هستند که با مسدود شدن و تصرف حسابهای سپرده گذاران به یکباره غارت و کل زندگی انسانها خراب می شود و کانون گرم خانواده ها منجر به فروپاشی می شود. ای کاش برای خراب شدن چنین خانه هایی هم مسئولان کشور پیام تسلیت و همدردی به مالباختگانی که دو سال است از زندگی ساقط شدند، می دادند! خصوصیت زمین لرزه آنست که حداقل یه لرزه کوچک را مسئولان ناخودآگاه احساس می کنند. ولی مسدود شدن دوسال حساب سپرده گذارانی را که تمام سرمایه، دارایی و کل زندگیشان را برای گرفتن چندر غاز سود جهت حیات و بقاء در ام القرای جهان اسلام به موسسه مالی و اعتباری ثامن ا.. یا تعاونی های دیگر سپردند هیچ احساس نمی کنند! کدام مسئول کشور می تواند ذره ای تصور کند که شمار زیادی از سپرده گذاران در شرایط رکود شدید اقتصادی و بیکاری و احتیاج به پول، با فروش مأمن و خانه و یا کل زندگیشان تمام دارایی شان را جهت یک درآمد بخور و نمیر در موسسات مالی و اعتباری گذاشتند تا جلوی زن و بچه هایشان شرمنده نباشند!؟ ای کاش مسئولانی هم پیدا می شدند تا حداقل با سپرده گذاران مالباخته ای که دو سال است تمام دارایی شان را از دست دادند و هزاران پس لرزه را تاکنون تحمل کرده اند ابراز همدردی می کردند
 • لغ IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
  0 0
  نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: بنده امروز مقصر اصلی در ارتباط با مشکل سپرده‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری را دولت می‌دانم که با بی‌تدبیری خود در همه ابعاد، امروز زمینه اعتراضات را فراهم می‌کند. وی بر همین اساس اضافه کرد: مردم ما حق دارند در ارتباط با حقوق تضییع شده خود به جایی پناه ببرند. وقتی امروز کسی نیست که به آنها پناه دهد، حرف‌شان را بشنود و نماینده‌های آنها هم در مجلس نمی‌توانند حرف خود را مطرح کنند و متأسفانه با سوءمدیریتی که با یک دیکتاتوری فراوان حتی اجازه نمی‌دهند این مسائل مطرح شود نتیجه آن این خواهد شد که مردم به این شکل تجمع و مسائل خود را به یک شکلی طرح کنند. پژمان‌فر افزود: بنده ضمن اینکه باید از مردم مظلوم سراسر کشور در ارتباط با این سوءرفتارها که باعث شد به این شرایط افتاده‌اند عذرخواهی می‌کنم، هشدار می‌دهم که بی‌تدبیری دولت درباره احقاق حقوق این مردم زمینه بسیاری از مسائل را ممکن است در کشور فراهم کند و انتظار ما این است که هیأت رئیسه مجلس از این خودکامگی و سوءمدیریت که جلوی سوال نمایندگان را نسبت به رئیس‌جمهور گرفته، دست بردارد و اجازه دهد مجلس از حقوق قانونی خود نسبت به پیگیری مطالبات مردم استفاده کند و دستگاه‌ها را به رعایت حقوق مردم ملزم کند. وی ادامه داد: ما سوال از وزیر اقتصاد را چندین بار مطرح کردیم اما وی مطرح می‌کند که موضوع بانک مرکزی و سوءرفتارهای این بانک و رفتارهایی که در آنجا انجام می‌شود هیچکدام تحت مدیریت وزیر نیست؛ یعنی اینها به شخص رئیس‌جمهور بازمی‌گردد و اصراری که در ارتباط با این روش غلط دارند
 • سشس IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
  1 0
  ماملت چقدر بدبخت وساده لوح هستیم که فکر میکنیم نمایندگان میتوانند حق پایمال شده مارا ازدولتیان بگیرند نماینده اگر زره ای فهم ودرک داشت یکه لحظه خودرا به جای مردمی که داروندار خود را جمع کرده اند وگذاشتن درون موسسات تا مرحم کوچکی باشد برای زخمهای سرباز کرده ازسوی دولت ولی همین نمایندگان با لابیگری خود ودولت چنان حق این مردم فلک زده را پایمال میکنند که هیچ آب از آب تکان نخورد فقط برای خودمان متاسفیم که به نام اسلام دارند پدر مردم رادر می آورند وهیچکس هم نمیتواند کاری بکند به جزء خدا خدایا داد مارا ازاین ظالمان بستان.!
 • فرزانه IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
  0 0
  شما کاملا درست می فرمایید . رفتار احساسی با یک امر سیاسی ، در شرایط فعلی فقط عرصه را به عموم مردم دشوارتر می کند . گرچه مساله خسارت دیدن هموطنان برای همه سخت است اما هر سال شمار زیادی از افراد در معاملاتی که ریسک آن را نسنجیده اند دچار معبونی می شوند و نباید تاوان آن را از عموم ملت خواست .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =