شرکت‌هایی مانند اپل و مایکروسافت در تلاشند تا با سرعت نقص‌های امنیتی ملت‌داون و اسپکتر را برطرف سازند،‌دو نقص امنیتی بزرگ که پردازشگر تمامی رایانه‌ها و گوشی‌های موبایل را تحت تاثیر قرار داده‌اند.

نقص امنیتی

به  گزارش روزاروز به نقل از CNN، این دو نقص فنی که قدمتی برابر دو دهه دارند، پردازشگرهای مدرن شرکت‌های اینتل، AMD و ARM را که از تکنیک اجرای حدسی برای بهبود عملکرد سیستم‌ها استفاده می‌کنند، تحت تاثیر قرار داده‌است. برطرف سازی این نقص‌ها موجب کند شدن سیستم‌ها می‌شود به ویژه در سیستم‌هایی که بیش از پنج سال عمر کرده‌اند.

از آنجایی که این دو نقص تقریبا تمامی انواع پردازشگرها و ریزتراشه‌ها را شامل می‌شود،‌از این رو تقریبا تمامی رایانه‌ها و گوشی‌های همراه به آن دچار هستند.

برخی از شرکت‌ها پیش از انتشار عمومی خبر کشف این دو نقص از آن آگاه بوده و بسته‌های ترمیمی خود را آماده ساختند اما این بسته‌ها هنوز منتشر نشده‌اند. درحال حاضر تنها راه‌حل موجود به‌روزرسانی سیستم‌ها و مرورگرها است.

خوشبختانه تا به امروز گزارشی مبنی بر سواستفاده از این نقص‌های امنیتی ارائه نشده‌است با این‌همه تشخیص اینکه از طریق این دو نقص به رایانه‌ای نفوذ شده‌ یا نه کار دشواری است. نقص‌ها به هکرها امکان می‌دهند رمزهای عبور و دیگر اطلاعات حساس کاربران را به سرقت ببرند.

اپل

بسته‌های ترمیمی برای رفع نقص ملت‌داون در آی‌فون‌ها، آی‌پدها، مک‌ها و تلویزیون‌های اپل ارائه شده‌اند و به زودی بسته ترمیمی سافاری نیز ارائه خواهد شد. اپل به تازگی دچار بودن تمامی محصولاتش به این دو نقص فنی را تایید کرده‌است. بسته ترمیمی نقص اسپکتر نیز به زودی ارائه خواهد شد.

برای اطمینان از به روز بودن گوشی‌های آی‌فون و آی‌پدها باید بخش به‌روزرسانی را در قسمت تنظیمات دستگاه کنترل کنید. دو نقص امنیتی جدید ساعت‌های هوشمند اپل را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند.

گوگل

بسته‌های ترمیمی برای اندروید و گوگل کلود ارائه شده و بسته ترمیمی ویژه کروم به زودی عرضه خواهد شد. گوگل لیستی کامل از تمامی محصولات و خدماتی که به این دو نقص دچارند را به همراه وضعیت ترمیمی نقص‌ها در این سیستم‌ها منتشر ساخته‌است.

نرم‌افزار اندرویدی که به تازگی ارائه شده،‌خود شامل بسته ترمیمی است. کاربران گوشی‌های گوگل، نکسوس و پیکسل، به‌روزرسانی های ورد نیاز را دریافت خواهند کرد اما دیگر کاربران اندرویدی باید از سوی تولیدکننده سیستم‌های خود انتظار دریافت بسته‌های ترمیمی را داشته‌باشند. نسخه جدید کروم که قرار است در 23 ژانویه ارائه شود نیز شامل برنامه‌های رفع نقص خواهدبود.

مایکروسافت

این شرکت علاوه بر ارائه بسته‌های ترمیمی برای ویندوز، سرورها، خدمات ابری و مرورگرهایش،‌دستورالعمل لازم برای راهنمایی کاربرانش را نیز منتشر ساخته‌است. این شرکت درحال حاضز به‌روزرسانی ویندوزهای 10، 8.1، و 7  را منتشر ساخته‌است. درصورتی که کاربران پیام خودکار به‌روزرسانی را دریافت نکرده‌اند باید وارد بخش تنظیمات شده و به صورت دستی به‌روزرسانی را انجام دهند. با این‌همه ممکن‌است به‌روزرسانی جدید با نرم‌افزار آنتی‌ویروس دچار مشکل شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =