کودکان این عصر بیشتر از هر زمان دیگری زمان خود را پای وسایل الکترونیک، موبایل، لپ‌تاپ، کنسول و کامپیوتر سپری می‌کنند، به ویژه در دهه اخیر که تب گوشی‌های هوشمند متصل به موبایل همه را مبتلا ساخته‌است.

کودک

براساس گزارش BBC، این تغییر رفتار می‌تواند عوارض مختلفی بر سلامت کودکان داشته‌باشد که بیش از همه بر اضافه‌وزن و بروز بیماری‌هایی نظیر دیابت تاکید شده‌است،‌ اما خیره شدن طولانی مدت به نمایشگر الکترونیک‌ها عواقب دیگری نیز دارد، نمونه محسوس آن افزایش آمار نزدیک‌بینی در میان کودکان طی دهه اخیر است.

نزدیک‌بینی امروزه در شرق آسیا فراگیر شده است. کریس هموند جراح و متخصص بیماری‌های چشم در کینگز کالج لندن می‌گوید شیوع نزدیک‌بینی یا میوپی بیشتر از هر زمان دیگری است به طوری که در جنوب آسیا، سنگاپور، تایوان و کره جنوبی 90 درصد از ۱۸ ساله‌ها نزدیک‌بین هستند. در اروپای غربینیز 40 تا 50 درصد از جوانانی که در میانه دهه بیست سالگی هستند نزدیک‌بین شده‌اند،‌درحالی که این میزان در قرن بیستم 20 تا 30 درصد بوده‌است.

آنگرت دالمان نور، متخصص بیماری‌های چشم در بیمارستان مورفیلد لندن نیز یکی از علل شیوع نزدیک‌بینی را کاهش قرارگیری کودکان در معرض نور آفتاب است. به اعتقاد وی قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید می‌تواند یکی از مهمترین عوامل باشد زیرا کودکانی که بیش از اندازه مطالعه می‌کنند یا زمان زیادی را صرف استفاده از تلفن هوشمند و یا تبلت می‌کنند فرصت کمتری برای خروج از خانه و بازی زیر نور خورشید را دارند از این رو بیش از دیگران در معرض ابتلا به نزدیک‌بینی قرار دارند.

هموند همچنین باور دارد فشار بالای آموزشی بروی کودکان شرق آسیا از سنین کم باعث می‌شود این کودکان برای مدتی طولانی در فضاهای بسته باقی بمانند و هرآنچه در نزدیکشان قرار دارد را ببینند یا مطالعه کنند.

اولین راه‌حلی که به ذهن خطور می‌کند این است که پدر و مادرها به فرزندانشان توصیه کنند کمتر با رایانه و تبلت و موبایل وقت بگذرانند، اما کودکان اکنون اکنون چنان به این وسایل دلبسته هستند که به راحتی از آنها جدا نمی‌شوند. از سویی دیگر کودکان امروزه باید بیشتر درس و مطالعه خود را با رایانه و اینترنت انجام دهند. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند بهترین راه حل افزایش زمان وقت گذراندن کودکان در محیط‌های باز است
 

به گفته هموند روزی دو ساعت وقت گذراندن در فضای باز مانع از نزدیک‌بینی در کودکان می‌شود. به گفته وی در کوکان چینی‌تباری که در سیدنی استرالیا زندگی می‌کنند و روزی دو ساعت از وقتشان در فضای باز می‌گذرد شیوع نزدیک‌بینی تا سن 6 سالگی سه درصد است، درحالی که در کودکان 6 ساله در سنگاپور این میزان به سی‌درصد می‌رسد.

راه‌حل دیگر توجه والدین به تغذیه کودکان است اما کارشناسان برای اینکه بتوانند از تاثیر وسایل الکترونیک بر بینایی کودکان جلوگیری یا تاثیر آن را معتدل سازند به تحقیقات بسیار بیشتری نیاز دارند.

منبع: روزنامه همشهری

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =