شبکه تلویزیونی سی ان ان به دنبال تصویب قطعنامه ای درباره قدس در مجمع عمومی سازمان ملل که در آن به رسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط آمریکا را رد می کرد، گزارش داد: اسرائیل و آمریکا درخصوص بیت المقدس در عرصه سیاست خارجی منزوی ماندند.

سی ان ان

به گزارش روزاروز به نقل از ایرنا، سی ان ان از 'اورن لیبرمن' (Oren Liebermann)خبرنگار منطقه ای خود پرسید' آیا اسرائیل (رژیم صهیونیستی) و آمریکا دراین مورد بخصوص (بیت المقدس) در عرصه جهانی منزوی شدند که وی در پاسخ گفت: کاملا، سیاست آمریکا و اسرائیل دراین مورد بخصوص در واقع نوعی تنها ماندن است.
وی افزود: با این وجود باتصویب این قطعنامه غیرالزام آور چیزی در اسرائیل (سرزمین ها ی اشغالی) و همچنین سیاست خارجی کسی (کشوری) را تغییر نمی دهد.
اورن لیبرمن در ادامه گفت: البته این ناشی از سیاست خارجی ملامت برانگیز آمریکا است که کسی در کنار وی نایستاده و دراین موضع تنها مانده است.
خبرنگار سی ان ان از بیت المقدس افزود: به همین خاطر فلسطینی ها این موضوع را جشن گرفتند، نخست آنکه این پیروزی برای آنها محسوب می شد که به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل (رژیم اشغالگر) توسط رئیس جمهوری ترامپ (در مجمع عمومی سازمان ملل) رد شد.
وی در ادامه گفت: دوم آنکه یک موفقیت برای اصول و قوانین بین المللی بود که تمامی جهان از جمله آمریکا و اسرائیل (رژیم اشغالگر قدس) را نیز شامل می شود، باید مبتنی بر قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل به پیش روندو در مسیر راه حل تشکیل دو دولت، و اینکه بیت المقدس شرقی پایتخت آتی دولت فلسطینی باشد.
لیبرمن در بخش دیگری گفت: اسرائیل (رژیم صهیونیستی ) در وضعیتی عجیب و برغم آنکه مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت آرا تصمیم آمریکا را در مورد بیت المقدس محکوم می کرد، اما نتیجه آرا و شمار آنهایی که به آن رای نداده و یا رای ممتنع دادند را یک موفقیت و به نوعی برای خود یک پیروزی دیپلماتیک قلمداد کرد.
شبکه خبری اسکای نیوز امروز (جمعه) نوشت: تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در باره قدس با اکثریت آراء که برخی کشورهای متحد با آمریکا نیز به آن رای دادند واشنگتن را در صحنه جهانی منزوی کرد.
اسکای نیوز در خبر خود نوشته بود: با آن که آمریکا اعلام کرد کمک های مالی به هر کشوری که از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل حمایت کند قطع می کند ، مجمع عمومی سازمان ملل روز گذشته (پنجشنبه) پیش‌نویس قطعنامه مخالفت با تغییر وضعیت قانونی قدس را تصویب کرد؛ 128 کشور به این پیش‌نویس رأی مثبت و 9 کشور رأی مخالف دادند و 35 کشور نیز رأی ندادند.
تصویب قطعنامه که پیشتر در شورای امنیت سازمان ملل از سوی آمریکا وتو شده بود با واکنش تند و هشدار آمیز سفیر آمریکا در سازمان ملل همراه شد.
نیکی هیلی پس از این رای گیری با حضور در صحن مجمع عمومی سازمان ملل گفت: آمریکا این روز و این رای را به یاد خواهد سپرد.
سفیر آمریکا در ادامه هشدارهای خود به دیگر اعضای سازمان ملل گفت: این رای باعث خواهد شد تا آمریکایی ها بطور متفاوتی به سازمان ملل بنگرند و اینکه ما چطور به کشورهایی که دراین سازمان ما را بی حرمت شمردند بنگریم و این رای به خاطر سپرده خواهد شد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورخ 15 آذر ماه، به طور یکجانبه در نطقی 11 دقیقه ای و درحالی که به شدت در ادای عبارات با مشکل مواجه بود و در انتها نیز نتوانست عبارت (God Bless US) را درست بیان کند و مورد توجه رسانه ها هم قرار گرفت، قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد.
تصمیم وی تا به امروز با محکومیت های بین المللی همراه بوده بطوریکه ساعاتی پیش امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پاریس و با اشاره به رای روز گذشته مجمع عمومی سازمان ملل در محکم کردن تصمیم آمریکادرباره بیت المقدس گفت: آمریکا خودرا رد صلاحیت کرد و با نقشه راه آمریکا مخالفم.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =